Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

FOLKLORNÍ DRBNA: Kraj beze stínu aneb Svátek Hanáckého Slovácka

čtvrtek, 13. června 2019, 20:00

Poetický název, za kterým nepoučený čtenář nejspíš nebude hledat jakoukoliv souvislost s folklorem. Ten poučený ale ví, že Kraj beze stínu, to je: třetí červnový víkend, Krumvíř a velký folklorní svátek pro všechny folkloristy z Hanáckého Slovácka.

Hanácké Slovácko je jednou z největších (a vlastně asi největší) oblastí Slovácka. Na severu zasahuje až k Brnu. Na jihovýchodě hraničí s Podlužím, na severovýchodě s kyjovským Dolňáckem. Proč hanácké? Mnoho znaků vykazuje podobnost právě s Hanou, typicky prvky kroje a nářečí. Ve Ždánicích kokrhají kohóti, štěká psék a chodí se na hřébky.

Kraj beze stínu je jediným ryze regionálním festivalem této oblasti. První ročník se v Krumvíři konal už v roce 1976 a až na přestávku v devadesátých letech se koná dodnes v každém lichém roce. Ten letošní je už třicátý první a milovníci lidových tradic si ho nenechají ujít o víkendu 15. – 16. června.

Víno na kuráž a boj o strážnické finále

Dvoudenní program startuje v sobotu odpoledne Zpíváním při víně. Krumvíř je známá vinařská obec a koštování vína je na denním pořádku. Prezentace vín z několika regionálních vinařství za asistence cimbálové muziky a dvou mužských sborů je tak skoro povinností.

Víno rozváže nohy a uvolní napětí verbířům, kteří jsou na řadě hned po skončení vinařských aktivit. Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku na Hanáckém Slovácku je součástí festivalu od roku 1989. Prestižní klání ale není jediným lákadlem slavností. Ve dvoudenním programu se představí většina aktivních souborů, sborů a muzik oblasti. Nechybí řemeslný jarmark a krojový průvod. V každém ročníku se představí také hosté z jiné národopisné oblasti, letos to bude Horňácko.

Jeden kopec, dvě strany.

Večerem s hanácko-slováckými verbíři prolne pořad, jehož autoři do Krumvíře pozvali soubor Olšava z Uherského Brodu a Kopaničiar z druhé strany kopce, z Myjavy. Oba soubory se v závěru večera představí také společně na jedné scéně.

Musí to bét Maryšo?!

Nedělní program odstartují v brzkém odpoledni dětské soubory a muziky, na které naváže pořad A ta naša dědina věnovaný obci Boleradice. V ní už dlouhá léta pracuje věhlasný divadelní ochotnický spolek. Ukázky z dramatu Maryša, které ochotníci nastudovali v původním nářečí, krojích a s písněmi podle sedmého vydání dramatu z roku 1910 budou bonbónkem nejen pro milovníky divadla.

Práca nepočká!

Není třeba se hned plašit. V tomto případě jde jen o název dalšího pořadu, ve kterém se představí taneční soubory. A v podvečer už slíbené Horňácko. Soubory a sbory snad ze všech horňáckých obcí a také horňácká legenda, majstr Martin Hrbáč. A po horňákoch, zase horňáci. Tentokrát hudební uskupení Musica Folklorica, která díky instrumentální virtuozitě jednotlivých členů často opouští tradiční ztvárnění lidových písní a pouští se do originálních úprav i jiných žánrů.  

Kde není slunce, tam není ani stín, ale buďte beze strachu. Kraji beze stínu rozhodně slunce nechybí. To nebeské červnové se odráží v pohárcích vína i usměvavých tvářích všech, kteří navštíví krumvířský festival. Pokud zrovna nemilujete davy a tlačenice u pokladen nebo stánků, chcete si užít pohodu a hromadu folkloru, pak neváhejte. Hanácké Slovácko je možná někým považováno za Popelku slováckých regionů, ale všichni víme, jak to s Popelkou nakonec dopadlo.


Rubrika Folklorní Drbna vzniká ve spolupráci s agenturou Taktiq Communications

Napsal(a) Folklorní Drbna

Štítky kraj beze stínu, folklorní drbna

O čem píše Drbna.cz

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘sVěrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Dnes, 12:39Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek...

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kulturyMédia spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Dnes, 11:02Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr...

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA GrónskoTrump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Dnes, 10:55Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o