Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

FOLKLORNÍ DRBNA: Kyjovsko tančí, zpívá a hraje aneb „Noc z pátka na nedělu“

středa, 1. srpna 2018, 08:05

Milotice na Kyjovském Dolňácku se o prvním srpnovém víkendu stanou centrem folklorního dění tohoto regionu. Znělka národopisného festivalu Milotice se v amfiteátru Šidleny mezi malebnými sklepy rozezní už po třiatřicáté. V neděli se pak celé dění přesune do okouzlujících zahrad a nádvoří barokního zámku.

Milotice jsou jedním z významných center Kyjovského Dolňácka. Nejvíce zápisů lidových písní, tanců i zvyků na Kyjovsku pochází právě z Milotic a folklorní slavnosti jsou tu pořádány už od roku 1972. Dříve pravidelně vyplňovaly mezidobí Slováckých roků, slavností, které jsou v sousedním Kyjově pořádány ve čtyřletých cyklech už od roku 1921. V posledních letech převzaly iniciativu také Svatobořice-Mistřín a pravidelně se tak střídají festivaly v Miloticích a Mistříně, vyvrcholením je pak již zmíněný Slovácký rok, jehož další „olympijský“ termín připadá na příští rok.

Nejkrásnější kroje a nenapodobitelné prostředí

Kroje na Slovácku jsou krásné všechny, o tom není pochyb, nejvíce obdivovaným a také nejvíce ukazovaným krojem je ale bezesporu ten kyjovský. I ten největší folklorní analfabet zná kyjovský kroj, alespoň ten dívčí (i když možná netuší, že je právě kyjovský). Vzhledem k tomu, že milotický festival je slavností regionu, tedy celého Kyjovska, na krojované děvčice, šohaje, tetičky a strýce narážíte doslova na každém kroku. Potkáte je na dědině, v kostele, v hospodě, ve vinohradě, v búdě (stavení sloužící jako zázemí pro vinaře, většinou také s vinným sklepem). Často je potkáte taky mezi dědinami na kole – jedou na vystoupení – je to nejlevnější, nejbezpečnější a často taky nejrychlejší způsob dopravy.

Páteční a sobotní program probíhá v amfiteátru, který najdete v srdci vinařské vesničky Šidleny. Ty se nachází pod vrcholem kopce Náklo, asi jeden kilometr za Miloticemi. Malebné sklípky jsou obklopeny zelenými vinohrady a je odtud krásný výhled na celé Kyjovsko. Sklepy domácích vinařů jsou také přímo součástí amfiteátru, a tak není nouze o skleničku vína přímo „z bečky“ během samotného programu. Vinařské uličky pokračují ještě daleko směrem k Dubňanům. Tam se hoduje, zpívá, hraje a koštuje. Takové jsou Šidleny ve dnech festivalu (a nejen v těch).

V neděli se veškerý festivalový program přesouvá do zámecké zahrady. Sám barokní zámek s přilehlými zahradami a parkem stojí za návštěvu, během festivalu se ale proměňuje v hučící úl, kde se mísí krojovaní s návštěvníky, halekání dětí s vysokými tóny houslí, bujaré chlapské zpěvy s veselým výskáním krojovaných tanečníků.

Napsal(a) Folklorní Drbna | Foto NF Milotice

Štítky národopisný festival milotice, folklor

O čem píše Drbna.cz

Slovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví ČeskoSlovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví Česko

Slovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví Česko

Dnes, 14:22Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštíví ve čtvrtek Českou republiku. Bude to její první...

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonusNa vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonus

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonus

Dnes, 10:13Když se řekne dovolená, většina z nás si pravděpodobně představí relax u vody, dlouhé hodiny nic...

Děti a vnuci emigrantů nejspíš snadněji získají české občanstvíDěti a vnuci emigrantů nejspíš snadněji získají české občanství

Děti a vnuci emigrantů nejspíš snadněji získají české občanství

Dnes, 09:55Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, pravděpodobně budou moci...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o