Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

FOLKLORNÍ DRBNA: Kyjovsko tančí, zpívá a hraje aneb „Noc z pátka na nedělu“

středa, 1. srpna 2018, 08:05

Milotice na Kyjovském Dolňácku se o prvním srpnovém víkendu stanou centrem folklorního dění tohoto regionu. Znělka národopisného festivalu Milotice se v amfiteátru Šidleny mezi malebnými sklepy rozezní už po třiatřicáté. V neděli se pak celé dění přesune do okouzlujících zahrad a nádvoří barokního zámku.

Milotice jsou jedním z významných center Kyjovského Dolňácka. Nejvíce zápisů lidových písní, tanců i zvyků na Kyjovsku pochází právě z Milotic a folklorní slavnosti jsou tu pořádány už od roku 1972. Dříve pravidelně vyplňovaly mezidobí Slováckých roků, slavností, které jsou v sousedním Kyjově pořádány ve čtyřletých cyklech už od roku 1921. V posledních letech převzaly iniciativu také Svatobořice-Mistřín a pravidelně se tak střídají festivaly v Miloticích a Mistříně, vyvrcholením je pak již zmíněný Slovácký rok, jehož další „olympijský“ termín připadá na příští rok.

Nejkrásnější kroje a nenapodobitelné prostředí

Kroje na Slovácku jsou krásné všechny, o tom není pochyb, nejvíce obdivovaným a také nejvíce ukazovaným krojem je ale bezesporu ten kyjovský. I ten největší folklorní analfabet zná kyjovský kroj, alespoň ten dívčí (i když možná netuší, že je právě kyjovský). Vzhledem k tomu, že milotický festival je slavností regionu, tedy celého Kyjovska, na krojované děvčice, šohaje, tetičky a strýce narážíte doslova na každém kroku. Potkáte je na dědině, v kostele, v hospodě, ve vinohradě, v búdě (stavení sloužící jako zázemí pro vinaře, většinou také s vinným sklepem). Často je potkáte taky mezi dědinami na kole – jedou na vystoupení – je to nejlevnější, nejbezpečnější a často taky nejrychlejší způsob dopravy.

Páteční a sobotní program probíhá v amfiteátru, který najdete v srdci vinařské vesničky Šidleny. Ty se nachází pod vrcholem kopce Náklo, asi jeden kilometr za Miloticemi. Malebné sklípky jsou obklopeny zelenými vinohrady a je odtud krásný výhled na celé Kyjovsko. Sklepy domácích vinařů jsou také přímo součástí amfiteátru, a tak není nouze o skleničku vína přímo „z bečky“ během samotného programu. Vinařské uličky pokračují ještě daleko směrem k Dubňanům. Tam se hoduje, zpívá, hraje a koštuje. Takové jsou Šidleny ve dnech festivalu (a nejen v těch).

V neděli se veškerý festivalový program přesouvá do zámecké zahrady. Sám barokní zámek s přilehlými zahradami a parkem stojí za návštěvu, během festivalu se ale proměňuje v hučící úl, kde se mísí krojovaní s návštěvníky, halekání dětí s vysokými tóny houslí, bujaré chlapské zpěvy s veselým výskáním krojovaných tanečníků.

Napsal(a) Folklorní Drbna | Foto NF Milotice

Štítky národopisný festival milotice, folklor

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

sobota, 21. září 2019, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

sobota, 21. září 2019, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

sobota, 21. září 2019, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o