Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

7 tipů, jak si najít práci po škole #absolvent

pondělí, 6. května 2019, 16:00

Dva roky praxe, titul v oboru, doporučení z předchozí práce. Typické požadavky na uchazeče snad o jakékoliv zaměstnání. Pro čerstvého absolventa střední či vysoké školy, který má své první profesní zkušenosti teprve před sebou, tak není hledání práce žádný med. Jak teda najít práci po maturitě či státnicích? Existují způsoby, jak své šance na uplatnění zvýšit v podstatě okamžitě.

Léto je nejen obdobím prázdnin, ale pro některé dokonce obdobím posledních prázdnin v životě. Mnozí z absolventů, kteří v uplynulých měsících dokončili školu, si totiž užívá poslední volné dny předtím, než nastoupí do pracovního procesu a začne jim „dospělácký“ život. Právě teď, když koupaliště a festivaly prokládají rozesíláním životopisů a obíháním pracovních pohovorů, u mnohých poprvé nastává chvíle bilancování: Jak mi vlastně roky studia pomohly uplatnit se na trhu práce?

Více než tisícovka středních škol vypustí ročně do světa desetitisíce čerstvých maturantů. Ještě víc jich vyjde z vysokých škol. Všechny je čeká společný scénář – velký krok do „dospělého života“ ve formě prvního zaměstnání. Jak tohle martyrium zvládnout a uspět na trhu práce i bez obsáhlého životopisu a letitých pracovních zkušeností? Čerstvým absolventům radí zkušená konzultantka Barbora Jakešová ze společnosti Trenkwalder.


1. Na nic nečekejte

I pokud si chcete užít poslední prázdniny a do práce nastoupit až v září, s hledáním práce začněte co nejdříve. Uvědomte si, že tisíce dalších absolventů se budou ucházet o zaměstnání ve stejném termínu jako vy. A i když ze všech stran slyšíte, že firmám chybí kandidáti a o zaměstnance se perou, jde většinou buď o vysoce kvalifikované pozice, nebo naopak o místa, která se špatně obsazují z důvodu vysoké náročnosti nebo špatného finančního ohodnocení. A po těch zřejmě netoužíte...

2. Vyšperkujte životopis

Zdá se vám, že do něj vlastně není co napsat? Zavzpomínejte na všechny své brigády, dobrovolné aktivity a školní nebo volnočasové projekty a vyberte z nich ty, které by se v životopise mohly vyjímat. Strohý název pozice obohaťte o krátký popis a zamyslete se, jaké zkušenosti, který zaměstnavatel ocení. Každý odeslaný životopis ušijte na míru dané pozici. A co vám chybí v CV, dožeňte v poutavém motivačním či průvodním dopise.

3. Nechejte hledat agenta

S tím, že vás čekají hodiny strávené na inzertních portálech, už asi tak nějak počítáte. Většina pracovních serverů však nabízí také možnost založit si „Agenta“, který hlídá nabídku pracovních pozic dle kritérií, které si sami zvolíte. Takže když se taková nabídka práce objeví, víte o ní mezi prvními.

4. Vystavte se na sítích

Další z užitečných služeb inzertních portálů, které byste měli využít – vystavte životopis, zadejte podmínky, za nichž byste si s novým šéfem podali ruce, a zaměstnavatelé si vás najdou sami. Ať už se rozhlížíte v jakémkoliv oboru, založte si také profil na profesní sociální síti LinkedIn, kde si vás také může vyhlédnout potencionální šéf. Na Facebooku zase najdete spoustu skupin, kde se navzájem hledají pracovníci a zaměstnavatelé podle oborů.

5. Obraťte se na personálku

Personální agentury vám pomůžou s celou řadou problémů, na které při hledání práce narazíte. Pomůžou vám napsat pořádné CV a motivační dopis, připraví vás na pohovor a hlavně vás dokážou propojit s firmami, které zrovna hledají kandidáta, jako jste vy. Mladí lidé to mají v studentských městech jako je Brno ještě jednodušší - pobočka Trenkwalder navíc sídlí v širším centru v blízkosti univerzit. Odskočit si po škole za novou prací je někdy jednodušší, než člověk čeká.

A pozor! Za to, že vám personálka najde práci, byste neměli platit vy, ale váš nový zaměstnavatel! Dejte si proto pozor na pochybné zprostředkovatele práce, kteří z vás budou tahat nesmyslné poplatky a odměny.

6. Dejte o sobě vysněnému zaměstnavateli vědět

Místo toho, abyste jen pasivně reagovali na nabídky práce, nabídněte se sami. Sestavte si seznam firem, v nichž byste rádi pracovali, a oslovte je. Nezapomeňte jim vytvořit CV na míru a více než kdy jindy zapracujte na motivačním dopise! Tenhle zaměstnavatel vás nehledá, proto mu musíte přesvědčivě vysvětlit, proč vás potřebuje a měl by vám dát šanci. Z dopisu by mělo být patrné, že se o firmu zajímáte, víte, jak byste se v ní mohli uplatnit, a jaké důvody vás vedly k tomu právě tuto firmu oslovit. Nebojte se být upřímní, formální dopis pravděpodobně nikoho nezaujme.

7. Každá zkušenost se počítá

Pokud hledáte už delší dobu, ale stále bez výsledku, nestyďte se snížit své nároky. Vezměte i práci, která je méně atraktivní nebo hůře placená, ale hlavně nemarněte svůj čas doma příliš dlouho. Možná nenastoupíte hned napoprvé na místo, které splňuje všechny vaše představy, ale alespoň se vymaníte ze škatulky „zelenáče“ a získáte konečně praxi, která vám otevře spoustu dalších dveří.

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v PrazeNejvětší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Dnes, 14:06Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast...

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkářiHodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Dnes, 10:17Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na...

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutímPředmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Dnes, 09:31Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o